Flota aut elektrycznych w naszym kraju w ostatnich trzech latach powiększyła się ponad 14-krotnie – informuje PSPA w swoim raporcie. Liczba elektryków będzie nadal wzrastać a wraz z nią liczba stacji ładowania. Firma EVB postanowiła wykorzystać te urządzenia w jeszcze jednym celu – jako nośniki reklamy zewnętrznej. Jak interpretować ten pomysł na gruncie ustawy krajobrazowej?

Minęło sporo czasu odkąd wynaleziono pierwszy rower. Pod koniec XIX wieku był to przyjemny sposób na spędzanie czasu raczej w ramach rozrywki, aniżeli komunikacji. Szybko jednak zaczęło się to zmieniać. Wówczas kobiety, które używały rowerów, były bojkotowane, a jeśli już wyemancypowane panie bardzo upierały się, aby wsiąść na rower, zalecano im noszenie długich plisowanych spódnic, które zakrywały niestosowną pozycję. I to uległo zmianie na przestrzeni lat. Dziś ekomobilność jest jednym z najsilniejszych trendów na całym świecie. Ludzie żyjący zarówno w wielkich metropoliach, jak i w miasteczkach oraz wsiach przesiadają się na rowery. To nie tylko sposób na szybkie przemieszczanie się bez zanieczyszczania powietrza, ale również możliwość kompleksowego zadbania o dobrą kondycję i zdrowie. W ostatnich latach rekordy popularności biją rowery elektryczne, a firma stacjomat.pl zapewnia osobom prywatnym oraz miastom i instytucjom infrastrukturę niezbędną, aby korzystanie z rowerów tego rodzaju miało sens.

Choć dla prawie 50 tysięcy samochodów elektrycznych w Polsce powstało już ponad 2 tysiące ogólnodostępnych stacji ładowania, wciąż najtaniej (i najwygodniej) „elektryka” ładujemy w domu. Tylko co z mieszkaniem w bloku? Czy dozwolone jest ładowanie samochodu elektrycznego w garażu podziemnym? Przepisy, procedury i dobre praktyki – w naszym artykule!

We współczesnym świecie opartym na ekologii silniki benzynowe i diesla mają się coraz gorzej. Kierowcy zafascynowani ochroną środowiska i obniżeniem kosztów eksploatacji aut coraz śmielej sięgają po alternatywne napędy, w tym te, które łączą energię elektryczną z silnikami spalinowymi. Hybryda a hybryda plug-in – co jest lepszym wyborem na co dzień? Poznaj odpowiedź na to pytanie!

Konieczność ładowania nadal jest jednym z czynników, które skutecznie odwodzą wielu z nas od przesiadki na „elektryka” – tymczasem dzisiaj już wcale nie jest dużym problemem, bo można to zrobić szybko, wygodnie i tanio. A gdzie naładować samochód elektryczny? Jak to zrobić w domu? I jak znaleźć stacje ładowania w Polsce? Podpowiadamy!

Właściciele aut elektrycznych przyczyniają się do ochrony środowiska, za co są nagradzani nie tylko poczuciem robienia czegoś dobrego dla świata, ale także licznymi korzyściami, m.in. podróżują taniej i omijają korki bus pasami. Zamierzasz do nich dołączyć? Wspaniale! Sprawdź, ile wynosi i jak uzyskać dofinansowanie samochodu elektrycznego (2022 r.).

Samochód elektryczny zasilamy w domu lub na stacji ładowania. Punkty ładowania wykorzystują prąd stały i zmienny różnej mocy, a samochody elektryczne produkowane są w wielu zakątkach świata – a to wszystko sprawia, że gniazdo do ładowania samochodu tworzy się w kilku różnych standardach, tak jak i kable oraz wtyczki. Pomówmy o szczegółach!

Choć dominującym typem napędu w naszych pojazdach pozostają silniki spalinowe o spalaniu wewnętrznym, zasilane benzyną lub olejem napędowym, coraz większą częścią rynku stają się samochody elektryczne. Mają wiele zalet i postrzegane się jako rozwiązanie problemu wyczerpywania się zasobów paliw kopalnych, emisji gazów cieplarnianych związanej z transportem, jak i smogu w miastach. I rzeczywiście tak jest, choć przed elektromobilnością stoi jeszcze szereg wyzwań, które sprawiają, że napęd elektryczny w obecnej postaci to jeszcze nie napęd przyszłości.

Zastanawiasz się, czy samochód elektryczny może sprawować się tak samo dobrze, a może nawet i lepiej niżeli auto z silnikiem spalinowym? Takie rozważania przeważnie wynikają z chęci zainwestowania w nowy typ pojazdu. Czy jednak będzie to inwestycja dobra? W jaki sposób korzysta się z samochodów elektrycznych i jak tak właściwie się nimi jeździ? Czy trzeba się do nich na nowo przyzwyczajać i miesiącami uczyć się ich obsługi, czy może jest to dość proste, a wręcz intuicyjne?

Zdarza się, że kupując profesjonalny zestaw głośników, niweczymy efekt poprzez źle dobrany kabel – brzmienie systemu w dużej mierze zależy od przewodzenia prądu. Tak samo ważną funkcję pełnią kable do ładowania samochodów elektrycznych. To od kabla zależy, czy w ogóle naładujemy auto i z jaką wydajnością. Jaki kabel do auta wybrać? Podpowiadamy!