Wallboxy – naścienne stacje ładowania

Ładowarka Wallbox – naścienna stacja ładowania

Wallboxy to stacje ładowania samochodów elektrycznych oraz hybrydowych (plug-in) – małe i montowane na ścianie. Służą jako ładowarki domowe i publiczne – ogólnodostępne. Większość modeli wallboxów to stacje ładowania AC, czyli prądem przemiennym, o mocy do 22 kW, i zasilane z sieci jedno- lub trójfazowej. Niektórzy producenci (np. EVB) tworzą w wariancie wallbox także szybkie stacje ładowania DC.

Ze względu na mały rozmiar i łatwość montażu ładowarki naścienne wallbox świetnie sprawdzają się w domach prywatnych i w budownictwie wielorodzinnym – montowane np. w garażach. Wykorzystuje się je również jako punkty ładowania w przestrzeni publicznej, wszędzie tam, gdzie krótki czas ładowania nie jest priorytetem (np. w na terenach gmin, na wyposażeniu hoteli czy przy galeriach handlowych).

Moc ładowarki wallbox wynosi zwykle 3,7-22 kW. Urządzenie wyposażamy w potrzebny typ wtyku (typ 1 lub typ 2), a w przypadku użytku komercyjnego również w system operatorski.

Jakie zalety ma stacja ładowania wallbox?

  • Małe, kompaktowe rozmiary. Urządzenie składa się z niedużego gniazda w obudowie, montowanego na ścianie, i przewodu. Łatwo wkomponować je w aranżację przestrzeni, nie szpeci estetyki elewacji i nie zabiera miejsca.
  • Nieskomplikowany montaż. Ładowarki wallbox z powodzeniem montuje się w domu – nie wymagają generalnego, kosztownego remontu infrastruktury elektrycznej. Cały proces przebiega szybko i sprawnie i nie kosztuje wiele.
  • Przystępne ceny urządzenia. Ładowarki wallbox kosztują od około 2000 do 8000 zł. Zarówno w zastosowaniu domowym (tanie ładowanie auta), jak i w użytku komercyjnym koszt zakupu urządzenia zwraca się błyskawicznie!

Jak przebiega montaż ładowarki wallbox?

Współpracując z naszą firmą, przebieg całego procesu oddają Państwo w ręce specjalistów Stacjomat.pl. Po przeprowadzeniu audytu technicznego wybieramy optymalny model urządzenia i miejsce montażu oraz wykonujemy kosztorys. Kolejno projektujemy instalację i (jeśli jest to potrzebne) dostosowujemy infrastrukturę, czyli wykonujemy remont, a następnie montujemy i konfigurujemy stację.

Jeśli ładowarka wallbox ma służyć publicznie, wdrażamy system zarządzania stacją i przygotowujemy ją do odbioru przez Urząd Dozoru Technicznego (m.in. wykonujemy pomiary i badania, przygotowujemy dokumentację, towarzyszymy podczas odbioru).

Stacje ładowania wallbox można wyposażyć m.in. w:

  • wtyczkę z wtykiem AC typu 1 lub typu 2,
  • gniazdo AC typu 1 lub typu 2,
  • przewód do ładowania prosty lub spiralny (do 4,8 m),
  • kolorowy, dotykowy ekran,
  • terminal płatniczy,
  • kartę RFID,
  • system operatorski w standardzie komunikacji OCPP 1.6 J,
  • dostęp do API dla producentów oprogramowania i innych operatorów.

EVB E-Wall AC

Ładowarka wallbox EVB E-Wall, dzięki frontowi wykonanemu ze szkła hartowanego, wygląda elegancko i jest odporna na uszkodzenia środowiskowe i mechaniczne. To, w połączeniu z niewielkim rozmiarem i bardzo łatwym montażem, sprawia, że idealnie sprawdza się do użytku prywatnego – w domach i blokach mieszkalnych. Moc stacji dobieramy do potrzeb – od 3,7 do 22 kW w wersji jedno- lub trójfazowej. Stacja ma funkcję bilansowania energii w obiekcie: dostosowywania mocy ładowania do aktualnego poboru energii elektrycznej przez mieszkańców budynku.

EVB WALLBOX NANO AC

To najmniejsza dostępna na rynku ładowarka wallbox – o mocy do 22 kW (3F). Łatwo zatem wkomponować ją w aranżację przestrzeni i nie zabiera miejsca, a możemy również przygotować ją w dowolnej kolorystyce i obrandować. Sprzedajemy Wallbox NANO AC w kilku wersjach (ze względu na typy gniazda, wtyku i przewodu). Także wyposażona jest w funkcję bilansowania energii – dostosowuje moc kierowaną do ładowania samochodów elektrycznych do aktualnego zapotrzebowania na energię w budynku, dzięki czemu nie ma ryzyka przekroczenia mocy przyłączeniowej.

EVB Wallbox 1M AC

Tę małą, jednopunktową stację umożliwiającą ładowanie samochodu elektrycznego zamontujemy w dowolnym miejscu na ścianie, ale też na specjalnym statywie – gdy doposażymy go w koła, otrzymamy ładowarkę mobilną, podróżną. Moc, jaką dysponuje, to nawet 22 kW, dzięki czemu auto ładujemy bardzo szybko. To prosta, ale funkcjonalna stacja, która sprawdza się w domu (do użytku prywatnego), ale i w przestrzeni publicznej chętnie wybierają ją m.in. właściciele hoteli, restauracji czy parkingów. Jest dostępna aż w trzech wariantach złącza typu 2.

EVB Wallbox 1M PRO AC

Model 1M PRO AC to bardziej kompaktowa i nieco elegantsza wersja stacji 1M. Jej moc to także aż do 22 kW. Ładowarkę powiesimy na ścianie (np. garażu) lub umieścimy na specjalnym podeście z kołami, by stworzyć wersję mobilną, bardzo przydatną w podróży. Urządzenie idealnie spisuje się w zastosowaniach prywatnych (domowych) i czyni eksploatację samochodu elektrycznego tańszą oraz wygodniejszą. Ładowarka jest dostępna w kilku wariantach złącza, a bez zarzutu współpracuje ze wszystkimi popularnymi markami i modelami samochodu elektrycznego.

EVB Wallbox 2M AC

Ładowarki wallbox w modelu 2M AC wykorzystuje się chętnie jako ogólnodostępne punkty ładowania samochodów elektrycznych. Ze względu na dostępne dwa punkty ładowania umożliwia ładowanie dwóch aut jednocześnie. Każdy z punktów można skonfigurować, czyli dostosować do bieżących potrzeb. To idealne rozwiązanie także do użytku prywatnego, jeśli w gospodarstwie korzysta się z dwóch „elektryków”. Moc stacji to do 22 kW. Montuje się ją na ścianie lub na podeście z kołami. Dzięki małym rozmiarom sprawdza się i wewnątrz, i na zewnątrz budynku.

EVB Wallbox 2M PRO AC

2M PRO AC to mniejsza i jeszcze łatwiejsza w montażu wersja wallbox 2M – od sprawdzonej marki EVB. Również dysponuje mocą do 22 kW i jest wyposażona w dwa punkty ładowania, a każdy można dostosować pod kątem mocy ładowania do aktualnych potrzeb. Sprawdzi się w nawet najmniejszym garażu, a poprzez montaż podestu z kołami zmieni w wygodną ładowarkę mobilną. W Stacjomat.pl proponujemy ją zarówno prywatnym użytkownikom (do domu), jak i inwestorom czy zarządcom obiektów publicznych i komercyjnych.

EVB Wallbox DC

Jest to jedna z zaledwie kilku dostępnych na rynku szybkich stacji ładowania DC w wariancie wallbox. Można powiesić ją na ścianie lub zamontować standardowo w wersji wolnostojącej, na betonowej płycie. Jest wyposażona w aż trzy punkty ładowania i umożliwia szybkie ładowanie z mocą nawet do 60 kW. Sprawdza się świetnie jako ogólnodostępna, komercyjna stacja ładowania, np. na parkingach, MOP-ach i stacjach benzynowych. Wyposażamy ją też w różne funkcjonalności pod kątem potrzeb – standardem jest m.in. aplikacja mobilna, karta RFID czy OCPP.

Co warto wiedzieć o ładowarkach wallbox?

Ładowarki wallbox współpracują ze wszystkimi samochodami elektrycznymi – trzeba tylko dopasować rodzaj gniazda i typy wtyczek (typ 1, typ 2). Istotna jest także moc maksymalna. Choć może być naprawdę wysoka, to aby nie marnować potencjału urządzenia, musi być dopasowana do możliwości danego modelu pojazdu.

A o co nasi Klienci pytają nas najczęściej w kontekście ładowarek wallbox?

Dla kogo przeznaczona jest ładowarka wallbox?

Ładowarki naścienne wallbox są przeznaczone zarówno do użytku domowego, jak i publicznego i komercyjnego.

Przede wszystkim natomiast umożliwiają ładowanie samochodu elektrycznego w domu, jako alternatywa ładowania z domowego gniazdka elektrycznego. Podczas gdy ładowanie ze zwykłego gniazdka (moc do 3 kW) zajmuje nawet ponad 20 godzin, za pomocą ładowarki wallbox (o mocy do 22 kW) cały ten proces skrócimy do kilku godzin. Wallbox w domu oznacza także tańsze ładowanie – to koszt dwa, trzy razy mniejszy niż na stacji ładowania.

Dzięki rozwiązaniom takim jak Smart Home Charge ładowanie w domu jest nie tylko bezpieczne (bez ryzyka przekroczenia mocy), ale i efektywne, bo współgra z poborem mocy w całym obiekcie. Dostajemy też informacje m.in. o czasie ładowania, zużyciu i kosztach energii.

Gdzie i jak montuje się stacje ładowania samochodów elektrycznych typu wallbox?

Stację ładującą wallbox montuje się na ścianie bądź na słupku czy podeście. Można ją zainstalować w garażu lub na zewnątrz budynku. Nie zajmuje wiele miejsca i nie jest zbyt widoczna – skutecznie wtapia się w otoczenie.

Budowa stacji ładowania wallbox zwykle zakłada konieczność dostosowania instalacji elektrycznej. Całość powinna zostać też najpierw zaprojektowana z uwzględnieniem warunków technicznych i potrzeb. Montażem stacji wallbox – od audytu aż po uruchomienie – zajmuje się nasza firma Stacjomat.pl. Prosimy o kontakt, a opowiemy o możliwościach i szczegółach rozwiązań.

Ile kosztuje ładowarka wallbox?

Cena ładowarki wallbox jest uzależniona od jej parametrów technicznych i funkcji. Do użytku domowego wallboxa można kupić już nawet za 2000-8000 zł. A w związku z tym, że skorzystanie z domowej stacji ładowania pozwala „zatankować” samochód elektryczny bardzo tanio, zakup urządzenia stacje się opłacalną inwestycją, która szybko się zwraca.

Używamy ciasteczek w celu świadczenia usług. Przeglądając nasz sklep internetowy, wyrażasz zgodę na stosowanie ciasteczek. Więcej informacji możesz uzyskać w naszej polityce prywatności.