Domowa stacja ładowania – Smart Home Charge

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu jest już obecnie szybkie, bezpieczne i wygodne, a domowa stacja ładowania samochodu dostępna w różnych wariantach, m.in. typu wallbox (montaż w ścianie) i wolnostojącym. Do przeznaczonych do domu prywatnego rozwiązań ładujących opracowano system Smart Home Charge. To moduł, który zapobiega przeciążeniu przyłącza energetycznego , do którego podpina się domową stację ładowania. Smart Home Charge zarządza mocą stacji i całego obiektu, zatem ryzyko przekroczenia mocy przyłączeniowej jest wykluczone.

Smart Home Charge

Jak działa funkcja Smart Home Charge w domowej stacji ładowania samochodu?

Funkcja Smart Home Charge redukuje ryzyko przeciążenia przyłącza energetycznego, do którego podłączona jest domowa stacja ładowania samochodu elektrycznego. Ten moduł, w który można wyposażyć część stacji przeznaczonych do użytku domowego, płynnie zarządza mocą stacji ładowania i całego budynku, zapobiegając przekroczeniu mocy przyłączeniowej.

System Smart Home Charge analizuje w czasie rzeczywistym aktualny pobór mocy w całym obiekcie. Na podstawie tych danych wylicza, jaką moc może w danym czasie skierować do ładowania samochodu elektrycznego podpiętego do stacji.

Jeśli w którymś momencie system Smart Home Charge odnotuje zwiększony pobór mocy w budynku, automatycznie ograniczy moc kierowaną do ładowania samochodu elektrycznego w domu. W ten sposób unikamy przeciążenia systemu.

A gdy moduł Smart Home Charge „zaobserwuje” spadek pobieranej energii w obiekcie, ponownie umożliwi domowej stacji ładowania samochodu wykorzystanie większej mocy. Dzięki temu podpięte do takiej stacji samochody elektryczne ładują się automatycznie szybciej!

Jak montuje się moduł Smart Home Charge w domowej stacji ładowania?

System Smart Home Charge współpracuje z kilkoma różnymi modelami „ładowarek”, które mogą być obecnie wykorzystywane jako domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych, m.in. z EVB Nano AC, EVB Wallbox 1M AC, EVB Wallbox, 2M AC, EVB 2M, SLIM AC, EVB 2M AC, EVB Advert AC. Są to zarówno popularne do użytku prywatnego wallboxy, montowane w ścianie, jak i domowe stacje wolnostojące.

Moduł Smart Home Charge instaluje się w dowolnym, wybranym miejscu instalacji elektrycznej . System może zarządzać mocą albo wyłącznie na poziomie wybranego obszaru, albo w całym obiekcie. Co więcej – moduł można połączyć tylko z jedną domową stacją ładowania samochodu elektrycznego, ale można też z wieloma stacjami ładowania. Smart Home Charge może zatem zarządzać kilkoma punktami ładowania w jednym czasie, jest to więc również rozwiązanie dla budownictwa wielorodzinnego i przestrzeni publicznej.

Moduły Smart Home Charge do domowej stacji ładowania samochodów są dostępne w kilku różnych konfiguracjach, które można dopasować do całkowitej dostępnej mocy ładowania bądź planowanej liczby stacji ładowania na terenie całego obiektu.

Moduł Smart Home Charge składa się z dwóch elementów:

 • miernik energii elektrycznej EM1 do 22 kW (32A)
 • sterownik SHC do zarządzania bilansem mocy w obrębie dom/stacja ładowania

Adaptacja mocy a ładowanie samochodu elektrycznego w domu

Domowe stacje ładowania pojazdów EVB działają dzięki zaawansowanym sterownikom, które gwarantują niezawodność komunikacji zarówno z pojazdem, jak i z użytkownikiem. Aby jednak zarządzanie mocą w obiekcie było po prostu łatwiejsze, bezpieczniejsze, wygodniejsze i bardziej opłacalne, dodano funkcję umożliwiającą adaptację mocy pobieranej przez domową stację ładowania samochodu do mocy pobieranej przez całą instalację elektryczną w obiekcie. Dzięki temu nie przekracza się przydziału mocy zamówionej u sprzedawcy energii, czyli ogranicza się ryzyko powstania dodatkowych kosztów ładowania.

Optymalizacja ładowania samochodów elektrycznych w domu

Moduł Smart Home Charge (w czasie rzeczywistym) sprawdza i poddaje analizie aktualny pobór mocy w budynku i na tej podstawie wylicza, jaką moc może w danym czasie udostępnić do ładowania samochodów elektrycznych w domu czy w innym obiekcie (np. w garażu bloku czy obiektu publicznego). Jeśli tylko system „stwierdzi” chwilowy zwiększony pobór mocy w obiekcie, ograniczy na ten czas moc potrzebną do ładowania samochodów elektrycznych. Ryzyko przekroczenia dostępnej mocy spada do zera!

Działa to oczywiście także w drugą stronę. W momencie, gdy moduł „zaobserwuje” spadek energii w budynku, do domowej stacji ładowania popłynie więcej mocy, przez co można znacznie szybciej ładować samochód elektryczny.

Wykorzystanie modułu Smart Home Charge pomaga zoptymalizować dostępną dla danego obiektu moc, dzięki czemu można jednocześnie ładować większą liczbę samochodów i z najwyższą dostępną w danej chwili mocą.

Które domowe stacje ładowania współpracują ze Smart Home Charge?

Rozwiązanie Smart Home Charge jest dostępne dla następujących modeli stacji:

 • EVB Nano AC
 • EVB Wallbox 1M AC
 • EVB Wallbox
 • 2M AC
 • EVB 2M
 • SLIM AC
 • EVB 2M AC
 • EVB Advert AC

Jak wygląda ładowanie samochodu elektrycznego w domu?

Infrastruktura ładowania dla użytkowników aut elektrycznych jest intensywnie rozwijana w przestrzeni publicznej, a coraz częściej na terenach stacji benzynowych czy parkingów w pobliżu autostrad spotkać można już szybkie, publiczne stacje ładowania, na których naładujemy auto elektryczne w zaledwie 30 minut . Mimo to są to rozwiązania nie zawsze wygodne, a i stosunkowo drogie. Właściciele aut elektrycznych potrzebują rozwiązań do ładowania w swoich domach!

Ładowanie auta elektrycznego z domowego gniazdka

Na dobrą sprawę naładować samochód elektryczny można ze zwykłego, domowego gniazdka 230 V – jest to rozwiązanie wygodne i bezpieczne, ale trwa dość długo. Moc, jaką można skierować do ładowania samochodu elektrycznego ze zwykłego gniazdka, to około 2,2-3 kV. W zależności od modelu samochodu, w tym pojemności baterii, naładowanie auta do pełna zajmuje nawet do ponad 20 godzin .

W ten sposób warto ładować samochód elektryczny nocą, gdy taryfa jest niższa. Ten wariant nie pociąga za sobą także dodatkowych kosztów (urządzenia, montażu), ale zabiera mnóstwo czasu – w niektórych przypadkach może się okazać, że rano auto nie będzie jeszcze wystarczająco naładowane, aby pokonać dłuższą trasę.

Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych

Domowa stacja ładowania samochodu elektrycznego to pewien wydatek, ale zwraca się bardzo szybko. Spośród dostępnych urządzeń do prywatnych zastosowań prym wiodą popularne wallboxy, czyli stacje ładowania montowane w ścianie. Inną opcją jest stacja wolnostojąca, którą w części przypadków można wyposażyć też w koła – czyli zmienić w urządzenie mobilne.

Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych zwykle zapewnia moc do nawet 22 kV . Jest nieduża i skutecznie „chowa się” w przestrzeni przydomowej. Umożliwia ładowanie samochodu elektrycznego w domu w krótkim czasie – średnio w ciągu kilku godzin pojazd jest naładowany do pełna (potrzebny czas zależy od konkretnego modelu auta). Przydomowe stacje oferują też jeden lub dwa punkty ładowania auta elektrycznego.

Ile kosztuje domowa stacja ładowania samochodu elektrycznego?

Domowa stacja ładowania auta elektrycznego typu wallbox to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych na samo urządzenie. Montaż stacji często wymaga jeszcze remontu instalacji elektrycznej, zatem dokładny koszt ustala się indywidualnie dla każdej realizacji.

W firmie Stacjomat.pl przygotujemy dla Państwa całościowy kosztorys inwestycji – z włączeniem kosztów remontu i podłączenia stacji. Dobierzemy także odpowiednią stację ładowania w stosunku do możliwości „mocowych” istniejącej już instalacji.

A ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego? Zwykle jedno naładowanie samochodu elektrycznego to koszt kilkunastu złotych.

Jak montuje się domową stację ładowania samochodu elektrycznego?

Przyłączenie się do świata elektromobilności może być proste i przyjemne! Wystarczy tylko nawiązywać współpracę z firmą realizującą kompleksową usługę. Ze Stacjomat.pl – w kilku prostych krokach, przy minimum zaangażowania i czasu – zamontują Państwo swoją prywatną stację ładowania samochodów elektrycznych. 

Jak działamy?

 • Wstępna analiza i audyt. Najpierw zorganizujemy audyt techniczny, który pomoże ustalić, jaka domowa stacja do ładowania samochodów elektrycznych najlepiej sprawdzi się w konkretnych warunkach. Polecimy również model „ładowarki”, który będzie bezpieczny oraz optymalny z punktu widzenia czasu i kosztu ładowania Państwa samochodów elektrycznych. Wybierzemy także najlepsze miejsce na montaż stacji, aby zapewnić funkcjonalność i wygodę.
 • Przygotowanie kosztorysu. Montaż domowej stacji ładowania samochodu może wymagać przeprowadzenia dodatkowych prac – przygotowawczych oraz remontowych. Zespół Stacjomat.pl opracuje dla Państwa kompletny kosztorys zawierający zestawienie kosztów prac budowlanych, montażowych, dostawy oraz konfiguracji domowej stacji i innych. Zawsze staramy się optymalizować koszty, ale zależy nam przede wszystkim na funkcjonalności i bezpieczeństwie.
 • Projektowanie instalacji. Kolejno zaprojektujemy dla Państwa zasilanie i instalację elektryczną dla domowej stacji ładowania aut elektrycznych. Przede wszystkim tworzymy projekty adaptacyjne do warunków istniejących w danym miejscu budowy infrastruktury. Zespół Stacjomat.pl to projektanci mający ogromne doświadczenie i posiadający stosowne uprawnienia. Wszystkie prace techniczno-prawne potrzebne do realizacji projektu są po naszej stronie.
 • Prace budowlane, montaż, konfiguracja. Domową stację ładowanie aut elektrycznych montujemy we własnym zakresie lub z pomocą autoryzowanego serwisu. Montażyści pracują zgodnie z obowiązującymi normami w zakresie bezpieczeństwa. Prace montażowe przebiegają sprawnie, szybko i rzetelnie. Po zakończeniu montażu i konfiguracji domowa stacja jest gotowa do użytku – przeszkolimy Państwa z jej obsługi, która jest bardzo prosta i intuicyjna.
 • Gwarancja i serwis. Na domową stację ładowania samochodów otrzymają Państwo gwarancję – na okres 12. bądź 24. miesięcy (w zależności od modelu). Wszystkie ewentualne usterki czy awarie będą po naszej stronie. Świadczymy także usługi serwisowe naszych stacji. Reagujemy w 48 godzin od zgłoszenia!

Używamy ciasteczek w celu świadczenia usług. Przeglądając nasz sklep internetowy, wyrażasz zgodę na stosowanie ciasteczek. Więcej informacji możesz uzyskać w naszej polityce prywatności.