stacja ładowania dc

Stacje ładowania DC (ładowanie prądem stałym)

Stacje ładowania DC oferują rozwiązanie ładowania samochodów prądem stałym. Tego typu stacje są nie bez przyczyny nazywane Superszybkimi Stacjami Ładowania, ponieważ mogą skrócić czas pełnego ładowania samochodu elektrycznego do nawet 30 minut. Stacja ładowania samochodów elektrycznych DC idealnie się sprawdza przy stacjach benzynowych i na parkingach usytuowanych w pobliżu dróg szybkiego ruchu czy autostrad, czyli wszędzie tam, gdzie czas jest priorytetem dla użytkownika samochodu elektrycznego. Moc, jaką może wykorzystywać tego typu ładowarka do samochodów, rozpoczyna się od 15 kW i sięga do nawet 150 kW.

Stacje ładowania DC można wyposażyć w:

 • gniazdo AC typ-2
 • przewód zasilania AC z wtykiem ładowania pojazdu typ-2
 • przewód zasilania DC z wtykiem ładowania pojazdu CCS-2
 • przewód zasilania DC z wtykiem ładowania pojazdu CHAdeMO
 • przewód ładowania do 5 m, spiralny lub prosty
 • kolorowy ekran (opcjonalnie dotykowy),
 • kartę RFID z systemem zarządzania lokalnego RFID Smart Control,
 • zdalny system operatorski Aurora OS,
 • dostęp do swojego API innym operatorom i producentom oprogramowania.

EVB Wallbox DC

Stacja ładowania samochodów elektrycznych Wallbox DC jest wyposażona w aż 3 punkty ładowania. Producent umożliwia skorzystanie z 2 dostępnych wariantów stacji: wiszącego (montowany na ścianie) bądź też wolnostojącego (montowany na specjalnej betonowej płycie). Urządzenie sygnalizuje poszczególne etapy ładowania poprzez diody LED. Stację można też konfigurować według własnych potrzeb (np. moc ładowania). Produkt objęty jest gwarancją producenta na 24 miesięcy.

EVB max DC

Wolnostojąca stacja ładowania samochodów elektrycznych EVB Max DC to stacja z prądem AC/DC oraz posiadająca od jednego do trzech szybkich punktów zasilania. W tej stacji istnieje możliwość wyboru mocy ładowania (maksymalnie do 150 kW), dzięki czemu można maksymalnie zaoszczędzić cenny czas użytkowników samochodów elektrycznych. Tego typu stacje ładowania DC montuje się np. na płycie betonowej bądź na specjalnie przygotowanym i uzbrojonym fundamencie.

EVB max Advert DC

EVB Max Adwert DC to wolnostojąca superszybka ładowarka z możliwością dowolnej konfiguracji od jednego do trzech punktów zasilania o wybranej mocy od 22 kW do 150 kW. Ta stacja ładowania prądem stałym DC dodatkowo jest wyposażona w dwa ekrany reklamowe do 60 cali po każdej ze stron, digitale oraz CityLight, dzięki czemu może też spełniać funkcję reklamową. Funkcjonalność stacji ładowania może zostać rozszerzona np. o hotspot WiFi czy system monitoringu.

Jak działają stacje ładowania prądem stałym DC?

Stacje ładowania pojazdów elektrycznych dzielimy na stacje AC i stacje DC – oba urządzenia działają na nieco innej zasadzie i potrzebują różnego czasu, by naładować samochód elektryczny.

 • Stacja ładowania samochodów elektrycznych AC to urządzenie zwykle wybierane do użytku domowego, ale także do miejsc publicznych, w których nie oczekuje się bardzo krótkiego czasu ładowania pojazdu. Jest to większość popularnych wallboxów i spora część stacji wolnostojących. Ładuje prądem zmiennym, co oznacza, że prąd musi zostać po drodze „wyprostowany”, a ta konieczność ogranicza moc, którą można wykorzystywać do ładowania.
 • Stacja ładowania samochodów elektrycznych DC wykorzystuje z kolei bezpośrednio prąd stały, który trafia bez żadnych ograniczeń do akumulatora. Czas ładowania auta znacznie się więc skraca. W zależności od mocy ładowarki (jej maksymalna moc to nawet do 150 kW), a także innych czynników (m.in. pojemności baterii, ograniczeń mocy ładowania) spada nawet do mniej niż 30 minut! Stacje ładowania DC zwykle są też wyposażane w dodatkowe funkcje.

Jak montuje się stacje ładowania DC?

Stacja ładowania DC to urządzenie przeznaczone głównie do użytku komercyjnego i publicznego (ogólnodostępnego), montowane zwykle na parkingach, MOP-ach i stacjach zlokalizowanych w pobliżu autostrad, dróg szybkiego ruchu czy węzłów komunikacyjnych. Ze względu na wykorzystanie prądu stałego (jeszcze przed montażem stacji) infrastrukturę najczęściej trzeba odpowiednio dostosować.

Sposób mocowania stacji zależy od konkretnego modelu, zazwyczaj są to urządzenia wolnostojące lub montowane na ścianie.

W Stacjomat.pl oferujemy kompleksowy montaż stacji szybkiego ładowania. W skład usługi wliczamy zwykle kilka rodzajów prac.

 • Audyt techniczny. Sprawdzamy warunki techniczne, mierzymy i testujemy, a następnie dobieramy optymalne urządzenia i miejsca do ich montażu.
 • Kosztorysowanie. Obliczamy całościowy koszt inwestycji, obejmując zakup, dostawę i montaż stacji, a także projekt i prace remontowo-budowlane.
 • Projekt i prace remontowe. Projektujemy zasilanie i całą infrastrukturę, a następnie wprowadzamy niezbędne zmiany adaptacyjne w instalacji.
 • Montaż i uruchomienie stacji. Montujemy, uruchamiamy urządzenie oraz sprawdzamy poprawność działania, wydajność i funkcje stacji ładowania.
 • System do zarządzania stacją. Wdrażamy platformy operatorskie i system zarządzania pracą stacji (np. terminal płatniczy, aplikacja, karty RFID).
 • Procedura odbioru UDT. Na życzenie towarzyszymy też podczas odbioru stacji przez UDT, przygotowujemy dokumentację i przeprowadzamy pomiary.

Stacja DC nie tylko do ładowania samochodów elektrycznych!

Nadrzędną funkcją wszystkich stacji ładowania jest naturalnie ładowanie samochodu elektrycznego, a w przypadku stacji DC cały ten proces ładowania znacznie się skraca, dzięki czemu kierowcy mogą zaoszczędzić mnóstwo czasu. Ale jest coś jeszcze – stacje ładowania DC od EVB umożliwiają rozbudowę funkcjonalności np. o:

 • system monitoringu bezpieczeństwa,
 • hotspoty WiFi,
 • detektor zanieczyszczeń powietrza,
 • lokalizator GPS,
 • banery reklamowe.

Banery podświetlane CityLight oraz ekrany multimedialne LCD sprawiają, że stacja ładowania zmienia się też w atrakcyjny nośnik reklamowy. Dodatkowo całą obudowę stacji możemy pomalować na wybrany kolor i obrandować.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami od elektromobilności – opowiedzą o szczegółach rozwiązań, przedstawią nowe funkcje oraz możliwości stacji, wysłuchają Państwa potrzeb i oczekiwań oraz pomogą podjąć dobre decyzje!

Używamy ciasteczek w celu świadczenia usług. Przeglądając nasz sklep internetowy, wyrażasz zgodę na stosowanie ciasteczek. Więcej informacji możesz uzyskać w naszej polityce prywatności.