Dofinansowanie na fotowoltaikę

Istnieje szereg różnych źródeł finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych.
Sprawdź, jak dzięki wsparciu programów dofinansowania inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii możesz rozpocząć inwestycję na maksymalnie korzystnych warunkach.
Zapraszamy do kontaktu.

Mój prąd 4.0

Głównym założeniem Programu Mój Prąd 4.0 planowany na rok 2022 jest autokonsumpcja. Co to oznacza? Dofinansowaniem objęty byłby nie tylko enerator energii, ale także wszystkie urządzenia, które są w stanie skutecznie współpracować z fotowoltaiką, pożytkując wyprodukowane przez nią nadwyżki. Mowa tu zatem o:

  • bankach energii,
  • magazynach chłodu lub ciepła,
  • systemach do zarządzania energią w gospodarstwie domowym,
  • ładowarkach do samochodów elektrycznych.

W stosunku do poprzednich wersji programu zmianom nie powinny jednak ulec pozostałe, podstawowe założenia programu Mój Prąd 4.0, a mianowicie:

  • nadal skierowany byłby do osób fizycznych, wytwarzających energię na potrzeby własne;
  • przysługiwałby na budowę nowej instalacji, o mocy od 2 do 10 kW;
  • środki można byłoby uzyskać po zrealizowaniu inwestycji;
  • obejmowałby koszty związane z zakupem, montażem uruchomieniem i odbiorem instalacji PV – urządzenia nie mogłyby być starsze niż 24 miesiące;
  • dotacja byłaby przyznawana jednorazowo na inwestycję – właściciel dwóch instalacji mógłby wnioskować dwa razy;
  • otrzymane środki byłyby zwolnione z podatku PIT.

Według optymistycznych zapowiedzi rządu, kolejna 4 edycja Mój Prąd miałaby ruszyć wyjątkowo wcześnie, bo już od początku przyszłego roku. Doniesienia medialne wskazują, że uruchomienie czwartej edycji Mój Prąd planowane jest na I kwartał 2022 roku.

 

Program Energia Plus

Program Energia Plus jest dedykowany przedsiębiorcom wykonującym działalność gospodarczą. Celem programu jest poprawienie jakości powietrza przez ograniczenie negatywnego wpływu związanego z prowadzonym biznesem na środowisko. Dotacja do fotowoltaiki dostępna jest w formie zwrotnej pożyczki lub bezzwrotnego dofinansowania. Pożyczka może pokryć do 85% kosztów kwalifikowanych, natomiast dotacja wynosi do 50% – można wybrać oprocentowanie kredytu na warunkach preferencyjnych lub rynkowych.

 

Program Prosument 2

Program Prosument 2 daje możliwość udzielenia pożyczki lub kredytu na preferencyjnych warunkach (oprocentowanie 1% i maksymalny okres finansowania trwa 15 lat) lub uzyskanie dofinansowania do paneli fotowoltaicznych o wartości 15% lub 30% kosztów inwestycji. Co ważne program Prosument 2 jest kierowany zarówno do osób fizycznych, jak i wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz jednostek samorządu terytorialnego. Dotacja obejmuje instalacje o mocy do 40 kW, a jej celem jest ograniczenie lub całkowita eliminacja emisji CO2 poprzez promowanie technologii OZE oraz postaw prosumenckich.

 

Program Czyste Powietrze

Dotacja pokrywa do 50% kosztów i wynosi maksymalnie 5 tys. zł. Dopuszczalna moc instalacji wynosi od 2 do 20 kW. Koniecznym warunkiem jest wymiana nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe na nowe źródło dofinansowane w ramach programu. Z czego wynika, że dotacji nie otrzymają osoby, które nie wymieniają pieca ani właściciele nowo budowanych domów.

 

Agroenergia

Dotacje przyznawane w ramach programu Agroenergia są przyznawane dla rolników indywidualnych, a jego celem jest ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko, jakie może generować gospodarstwo rolne. Co ważne dotacja może zostać przyznana na budowę instalacji fotowoltaicznej, budowę oraz modernizację urządzeń lub instalacji produkcyjnych, dzięki czemu zmniejszy się zużycie surowców pierwotnych.

 

Program Bocian

Dotacja pozwala uzyskać kredyt na fotowoltaikę, a wysokość oprocentowania może wybrać sam wnioskodawca – dostępna jest zarówno pożyczka na preferencyjnych warunkach, jak i kredyt na warunkach rynkowych, który zgodnie z ustawą nie będzie stanowić pomocy publicznej – wówczas oprocentowanie ustalane jest na poziomie stopy referencyjnej. Kredyt dotyczący fotowoltaiki pokrywa maksymalnie do 85% kosztów kwalifikowanych, a okres spłaty to maksymalnie 15 lat.

 

Premia termomodernizacyjna

Bank Gospodarstwa Krajowego oferuje dopłaty do fotowoltaiki w formie spłaty części kredytu zaciągniętego w banku. Kwota kredytu musi wynosić co najmniej połowę kosztów inwestycji termomodernizacyjnej – premia może wynieść 21% kosztów przedsięwzięcia. Co ważne – dofinansowanie dotyczy właścicieli domów jednorodzinnych i wielorodzinnych o mocy do 50 kW, a minimalna moc instalacji w domu jednorodzinnym to 1 kW, a w przypadku pozostałych budynków – 6 kW.

 

Odliczenie inwestycji od podatku

Koszt inwestycji fotowoltaicznej można odpisać od podstawy opodatkowania w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Dotyczy to wydatków do kwoty 53 tys. zł.
Z ulgi mogą skorzystać osoby rozliczające się według skali podatkowej, jednolitej stawki 19 % lub opłacające ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Dodatkowo rolnicy mogą uzyskać ulgę inwestycyjną przy inwestycjach proekologicznych, którzy mogą odliczyć od podatku rolnego 25%.

Używamy ciasteczek w celu świadczenia usług. Przeglądając nasz sklep internetowy, wyrażasz zgodę na stosowanie ciasteczek. Więcej informacji możesz uzyskać w naszej polityce prywatności.