foto

Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną?

Uwielbiamy hulajnogi elektryczne. Prostotę obsługi, możliwość jazdy w każdym ubraniu, a także stosunkowo względne bezpieczeństwo, dzięki limitowanej przez producenta prędkości maksymalnej. Niewiele osób wie jednak, że z hulajnóg elektrycznych nie można korzystać dosłownie wszędzie. Prawo o ruchu drogowym dokładnie to definiuje, przewidując jednocześnie za naruszenia spore kary finansowe. Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną? Jak się okazuje, nie w każdym miejscu.

Hulajnoga elektryczna – do czego służy? Jak działa?

Przed odpowiedzią na pytanie, czy hulajnogą elektryczną można jeździć po ulicy, warto zapoznać się z jej charakterystyką i konstrukcją. Obecnie, pod wpływem zmian w połowie 2021 roku, hulajnogi zaliczają się do nowopowstałej kategorii pojazdów objętych specjalnymi wymogami i obowiązkami względem sposobu ich użytkowania. Kierujący hulajnogą elektryczną musi spełnić je wszystkie – brak stosowania się do nowych przepisów może bowiem wiązać się ze sporymi mandatami.

W myśl przepisów hulajnoga elektryczna ma:

  • budowę dwuosiową, dwukołową,
  • kierownicę,
  • podstopnicę zamiast siedziska oraz pedałów,
  • budowę przystosowaną do przewożenia jednej osoby – kierowcy.
  • zasilanie elektryczne,
  • prędkość limitowaną do 20 km/h.

Hulajnoga elektryczna to pojazd zasilany energią elektryczną skumulowaną w baterii (akumulatorze) o zaprojektowanej przez producenta pojemności. To od niej zależy czas, jaki możemy spędzić na hulajnodze elektrycznej w trakcie jazdy i dystans, jaki będziemy mogli na niej pokonać. W budowie pojazdu znajdziemy:

  • dwa koła – jedno jezdne oraz jedno skrętne,
  • hamulce bębnowe – służą do wyhamowywania urządzenia podczas jazdy,
  • oświetlenie z przodu i z tyłu – na mocy prawa światła pozycyjne stanowią podstawowe wyposażenie obecnie produkowanych hulajnóg elektrycznych,
  • odblaski – prawo o ruchu drogowym wymaga obecnie, aby każda hulajnoga miała minimum dwie powierzchnie odblaskowe,
  • manetki – służą do trzymania dłoni na kierownicy,
  • włącznik urządzenia oraz wyświetlacz prędkości,
  • i inne – zależnie od wyposażenia konkretnego pojazdu.

Podczas jazdy elektryczną hulajnogą należy zachować szczególną ostrożność. Jest bowiem przez wiele osób oceniana jako znacznie mniej bezpieczna niż rower, lecz jednocześnie bardziej komfortowa w codziennej eksploatacji.

Jakie zalety ma hulajnoga elektryczna?

Hulajnoga elektryczna zdecydowanie podnosi komfort życia i osobistego transportu w dużych miastach. W stosunku do innych środków można ich używać w zasadzie wszędzie tam, gdzie normalnie trzeba pojechać na rowerze lub pójść pieszo, z tą uwagą jednak, że wyłącznie po wyznaczonych terenach. Wśród zalet tych pojazdów warto wymienić:

  • brak potrzeby wykorzystywania siły mięśni do kontynuowania jazdy,
  • możliwość osiągnięcia prędkości pieszego w ułamku sekundy,
  • dużą pojemność akumulatora, dzięki któremu można na jednym ładowaniu pokonać nawet kilkadziesiąt kilometrów,
  • małe wymiary zewnętrzne i niską wagę,
  • względne bezpieczeństwo, dzięki ograniczeniu prędkości do 20 km/h.

Oczywiście niezbędna okaże się także stacja ładowania, za pomocą której można doładować akumulator i zwiększyć zasięg jazdy. Specjalne urządzenia ułatwiają ten proces, są proste w obsłudze, bezpieczne i zapewniają znacznie szybsze ładowanie roweru elektrycznego, hulajnóg elektrycznych i innych odbiorników prądu.

Gdzie jeździć hulajnogą elektryczną?

Podróżowanie hulajnogą zasilaną energią elektryczną to dla wielu osób czysta przyjemność, a nie wyłącznie środek transportu pomiędzy punktem A, a docelowym miejscem B. Ma zatem setki przeróżnych zastosowań, których nie da się w żaden sposób sklasyfikować, gdyż każdy właściciel tego pojazdu wykorzystuje go na zupełnie różne sposoby.

  • Podróż do pracy – jeśli mieszkasz stosunkowo niedaleko miejsca pracy, nie chcesz odpalać swojego samochodu lub podróżować komunikacją miejską, wybierz hulajnogę elektryczną, która stanowi lepsze rozwiązanie niż rower zasilany wyłącznie siłą mięśni. Dzięki temu dotrzesz do pracy w kilka chwil, a po podróży nie będziesz musiał zmieniać ubrań w wyniku dużego zmęczenia np. pedałowaniem.
  • Podróż do szkoły – władze szkolne coraz bardziej zauważają rosnącą popularność hulajnóg elektrycznych, dlatego wielu z nich wydziela część parkingu wyłącznie na te urządzenia. To forma ochrony planety przed zgubnym wpływem działania transportu drogowego, a, jak doskonale wiemy, pojazd napędzany elektrycznie nie generuje spalin.
  • Podróż dla relaksu – nikt nie powiedział, żeby hulajnogę wykorzystać wyłącznie do podróży z punktu A do B. Tak naprawdę można za jej pomocą przejechać się na spacer, spędzić nieco czasu na łonie natury podczas podróży wyznaczonymi ścieżkami rowerowymi, czy nawet wziąć ze sobą prowiant i wypocząć na miejskiej plaży, leżącej kilka kilometrów od naszego miejsca zamieszkania.

Gdzie można jeździć elektryczną hulajnogą?

Jazda hulajnogą elektryczną do niedawna nie była normowana prawnie, a brak jakiejkolwiek klasyfikacji sprawiał, że pojazdem można było poruszać się w zasadzie wszędzie. Teraz jednak jest inaczej – prawo o ruchu drogowym dokładnie przewiduje to, gdzie można nią jeździć i jakie obowiązki kierowca musi spełnić.

Porządek poniższej listy nie jest przypadkowy.

  • Czy hulajnogą elektryczną można jeździć po ścieżce rowerowej?

Pierwszym wyborem dla każdego kierowcy hulajnogi elektrycznej jest wykorzystanie infrastruktury rowerowej: drogi dla rowerów lub pasu ruchu wyznaczonego dla tych pojazdów. Jeśli zatem na drodze, po której się poruszamy, znajduje się DDR lub pas ruchu wyłącznie dla rowerzystów, to jesteśmy zobligowani prawnie do skorzystania właśnie z nich. Zabroniona jest za to w tej sytuacji jazda po chodniku lub ulicy.

  • Czy hulajnogą elektryczną można jeździć po ulicy w 2022 roku?

Czy można jeździć hulajnogą elektryczną po drodze? Tak, ale wyłącznie w przypadku, gdy kierowca nie ma dostępu do drogi rowerowej lub wyznaczonego pasa ruchu dla rowerzystów. Niestety przepis ten stanowi także niewielką pułapkę, gdyż obowiązuje wyłącznie w przypadku, gdy na jezdni obowiązuje ograniczenie prędkości maksymalnie do 30 km/h. To wyklucza większość miejskich ulic.

Zatem kiedy i czy można jeździć hulajnogą elektryczną po ulicy z ograniczeniem prędkości powyżej 30 km/h? Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna – można, aczkolwiek wyłącznie w sytuacji, gdy nie można skorzystać z kolejnej możliwości zagwarantowanej przez prawo opisane poniżej.

  • Czy hulajnogą elektryczną można jeździć po chodniku?

Tak, ale wyłącznie w ściśle wyselekcjonowanych przypadkach. Hulajnoga to pojazd napędzany elektrycznie, zatem logika nakazuje, że nie powinno być dla niej miejsca na chodniku przeznaczonym wyłącznie dla pieszych. Prawo jednak przewiduje taką możliwość, ale tylko w sytuacji, gdy na jezdni leżącej tuż przy chodniku panuje ograniczenie prędkości powyżej 30 km/h oraz wtedy, gdy kierowca hulajnogi nie może skorzystać z infrastruktury dla rowerów.

Warto jednak zachować ostrożność i poruszać się prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, którzy to mają bezwzględne pierwszeństwo przed kierującym hulajnogą. Nie można utrudniać ruchu pieszych, poganiać ich i wpływać w jakimkolwiek stopniu na ich komfort oraz bezpieczeństwo.

  • Gdzie nie można jeździć hulajnogą elektryczną?

Kierowca hulajnogi nie może poruszać się po chodniku, gdy ma do dyspozycji drogę dla rowerów lub wyznaczony dla rowerzystów pas ruchu oraz po ulicy, gdy ma dostęp do ścieżki rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów.

Jakich zasad należy pilnować w trakcie użytkowania hulajnogi elektrycznej?

Wiemy już, gdzie można jeździć na hulajnodze elektrycznej, nie wiemy natomiast, jakie zasady obowiązują wszystkich kierujących tymi pojazdami, niezależnie od miejsca ich użytkowania. Przede wszystkim kierujący musi być trzeźwy – niedopuszczalna jest jazda na hulajnodze w stanie nietrzeźwości, jak i wraz z pasażerem. Wedle przepisów bowiem hulajnogą elektryczną nazywamy urządzenie transportu osobistego, na którym może przebywać podczas jazdy wyłącznie sam kierowca. Wykluczone jest także holowanie innych pojazdów lub przedmiotów, a także przewożenie zwierząt czy siatek z zakupami. Ponadto na hulajnodze nie mogą poruszać się dzieci w wieku do 10 lat, ale tylko w przypadku dróg publicznych – w strefie zamieszkania dzieci mogą podróżować na hulajnodze, jednak wyłącznie pod opieką dorosłego.

FAQ:

1. Czy hulajnogą elektryczną można jeździć po ulicy?

Tak, ale wyłącznie w przypadku, gdy nie mamy dostępu do drogi rowerowej lub wyznaczonego pasa ruchu dla rowerów, a ograniczenie prędkości na ulicy wynosi mniej niż 30 km/h. W przypadku, gdy prędkość obowiązująca na ulicy jest wyższa, kierujący hulajnogą elektryczną jest zobligowany do skorzystania z chodnika. Jeśli go nie ma – może jeździć po ulicy z ograniczeniem prędkości ponad 50 km/h.

2. Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną w 2022 roku wedle obowiązujących przepisów?

Jazda hulajnogą elektryczną nie należy do zbyt bezpiecznych, dlatego prawo drogowe uaktualnione w maju 2021 roku rozszerzyło nieco odpowiedzialność kierowców hulajnóg. Można obecnie, po spełnieniu pewnych warunków, jeździć po ścieżce rowerowej, ulicy z ograniczeniem do 30 km/h, po chodniku oraz po ulicach z ograniczeniem wyższym niż 30 km/h.

3. Jakie warunki należy spełnić chcąc użytkować hulajnogę elektryczną??

Aby móc zgodnie z prawem poruszać się hulajnogą elektryczną po drogach publicznych, chodnikach i ścieżkach rowerowych, należy mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 lub T, jeśli wiek wynosi od 10 do 18 lat. Powyżej 18. roku życia można hulajnogą jeździć na sam dowód osobisty.

Używamy ciasteczek w celu świadczenia usług. Przeglądając nasz sklep internetowy, wyrażasz zgodę na stosowanie ciasteczek. Więcej informacji możesz uzyskać w naszej polityce prywatności.