foto

Dlaczego coraz częściej wybieramy samochody elektryczne?

Pojazdy elektryczne to przyszłość mobilności. W świecie, w którym promuje się coraz więcej zrównoważonych alternatyw, które przyczyniają się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, ten rodzaj transportu wciąż zyskuje na popularności. Jeśli szukasz samochodu, który jest przyjazny dla środowiska, atrakcyjny, wygodny i łatwy w prowadzeniu, samochód elektryczny jest idealnym wyborem.

Jak działają pojazdy elektryczne?

Posiadają one akumulator zasilany energią elektryczną, a nie benzyną czy olejem napędowym. Ładowanie jest łatwe. Czas ładowania zależy od rodzaju ładowania, mocy i pojemności akumulatoraCisza i spokój podczas jazdy pojazdem elektrycznym jest wyjątkowa. W przeciwieństwie do hybryd i pojazdów napędzanych benzyną, samochody te nie emitują hałasu podczas jazdy po ulicach miast. Dzięki temu można zostawić stres za sobą i cieszyć się relaksującą atmosferą we wnętrzu pojazdu.Ruch w godzinach szczytu może być stresujący, ale jeśli masz odpowiedni samochód, doświadczenie będzie inne. Komfort jazdy oferowany przez samochody elektryczne jest niezrównany. Pozwalają one kierowcy na prowadzenie pojazdu jedną nogą i zapewniają natychmiastowe przyspieszenie. Dzięki temu poruszanie się po ulicach, nawet jeśli są one zatłoczone, będzie przyjemnością. Hamowanie jest również płynne i przyjemne.Doładowanie akumulatora w samochodzie elektrycznym jest tańsze niż tankowanie tradycyjnego pojazdu. Zasilanie samochodu energią elektryczną może kosztować nawet pięciokrotnie mniej niż w przypadku innych paliw. Dodatkowo można płacić za miesięczne pakiety o z góry ustalonych wartościach lub doładowywać go w gniazdku domowym, dzięki czemu koszt jest wliczony w rachunek za prąd. Proces ten może trwać od 30 minut do 12 godzin, w zależności od mocy punktu ładowania i akumulatora. Pojazdy elektryczne są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu niż pojazdy tradycyjne. Mają one mniej części i płynów do uzupełniania, więc ich mechanika jest prostsza niż w przypadku pojazdów z silnikiem diesla lub benzynowym.

Samochody elektryczne – teraźniejszość, ale czy przyszłość? Wyzwania stojące przed elektormobilnością

Choć dominującym typem napędu w naszych pojazdach pozostają silniki spalinowe o spalaniu wewnętrznym, zasilane benzyną lub olejem napędowym, coraz większą częścią rynku stają się samochody elektryczne. Mają wiele zalet i postrzegane się jako rozwiązanie problemu wyczerpywania się zasobów paliw kopalnych, emisji gazów cieplarnianych związanej z transportem, jak i smogu w miastach. I rzeczywiście tak jest, choć przed elektromobilnością stoi jeszcze szereg wyzwań, które sprawiają, że napęd elektryczny w obecnej postaci to jeszcze nie napęd przyszłości.

Zacznijmy od tego, że samochody elektryczne pod pewnymi względami wciąż ustępują pojazdom z konwencjonalnym napędem. Widać to choćby po zasięgu. Ten (zwłaszcza zimą) potrafi dla samochodów elektrycznych prezentować się nader skromnie. Do tego dochodzi problem niezbędnej infrastruktury. Stacje paliw są powszechne, ale stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych wciąż nie są zbyt częstym widokiem, choć sytuacja ta dynamicznie się zmienia i z pewnością jest to przeszkoda możliwa do rozwiązania, choć wymagająca czasu i inwestycji.

Zostawiając jednak kwestie praktyczne sprawdźmy, czy samochody elektryczne są odpowiedzą na bolączki współczesnego świata, takie jak smog, wizja kończących się zasobów paliw kopalnych, w tym ropy i globalne ocieplenie. Na pierwszy rzut oka samochody elektryczne zdają się doskonale rozwiązywać te problemy. Na pewno pomagają w ograniczaniu zjawiska smogu, choć w dalszym ciągu w wielu miejscach za zjawisko to odpowiadają raczej indywidualne źródła ciepła, niż zanieczyszczenia komunikacyjne. Niemniej elektromobilność wydaje się w tym względzie zdecydowanie krokiem we właściwym kierunku. Co natomiast z emisją dwutlenku węgla? Tu sprawa wygląda bardziej skomplikowanie. W teorii samochód elektryczny nie emituje dwutlenku węgla. Potrzebuje jednak elektryczności, a jej wytwarzanie w dalszym ciągu w znacznej mierze opiera się na paliwach kopalnych. Wytwarzanie energii elektrycznej dla samochodów wiąże się więc najczęściej z emisją gazów cieplarnianych. Oczywiście emisja taka jest dużo łatwiejsza do kontrolowania. Są też przecież odnawialne źródła energii, wciąż jednak nie jest to dominujący sektor branży energetycznej, a żeby tak było, potrzeba jeszcze wiele lat, inwestycji, a także usprawnień. Przy obecnej technologii zapewnienie dostępności energii na takim poziomie, jak obecnie dzięki paliwom kopalnym jest bardzo trudne, jeśli w ogóle możliwe. Ogólnie wydaje się mało prawdopodobne, by system energetyczny udźwignął na obecnym etapie rozwoju całkowite przejście na napęd elektryczny. Ładowanie samochodów elektrycznych będzie jeszcze długo wiązało się z emisją dwutlenku węgla do atmosfery i nie rozwiąże całkowicie problemu tak globalnego ocieplenia, jak i kurczących się zasobów paliw kopalnych.

Jeśli przy zasobach jesteśmy. Paliwa kopalne to nie jedyne co może nam się skończyć. Są one kluczowe dla transportu opartego na silnikach spalinowych, ale także (jak wykazano powyżej) w pewnej mierze także zapewnienia zasilania pojazdom elektrycznym. Dla pojazdów elektrycznych w obecnym kształcie kluczowy jest też inny surowiec, który niewiele różni się od paliw kopalnych pod względem perspektyw wyczerpania zasobów. Mowa o licie, który jest niezbędnym składnikiem baterii zasilających współczesne samochody elektryczne. Oczywiście, można założyć, że wynajdziemy lepsze, wydajniejsze baterie, pytanie jednak, jakich zasobów będziemy potrzebować, by produkować je na masową skalę, i czy zasoby te też nie będą narażone na wyczerpanie?

Choć elektormobilność wydaje się przyszłością, jak widać w obecnym kształcie jeszcze stać się nią nie może. Potrzebujemy efektywniejszych metod pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, nowych lepszych baterii i rozwoju niezbędnej infrastruktury. Innymi słowy – kierunek zdecydowanie słuszny i (jak się wydaje) właściwy, ale cel jeszcze daleko. Pozostaje liczyć na ludzką pomysłowość i rozwój nauki, który pozwoli pojazdom elektrycznym skuteczniej rozwiązać problemy trapiące współczesną cywilizację.

Używamy ciasteczek w celu świadczenia usług. Przeglądając nasz sklep internetowy, wyrażasz zgodę na stosowanie ciasteczek. Więcej informacji możesz uzyskać w naszej polityce prywatności.